Potrzebuję wycenić znak towarowy dla potrzeb planowanej umowy licencyjnej zawieranej pomiędzy podmiotami powiązanymi, czy wycena musi być dokonana metodą porównawczą?

Ustawodawstwa wielu krajów, w tym polskie (rozp. Min. Finansów) a także regulacje prawne zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Sprawozdawczosci Finansowej, preferują stosowanie podejścia rynkowego w procesie wyceny wartości niematerialnych i prawnych dla potrzeb cen transferowych i potrzeb bilansowych. Metoda porównawcza jest zwykle preferowaną metodą szczegółową. 

Problem w tym, że nie istnieje aktywny rynek na którym byłyby zawierane transakcje tego rodzaju. Zastosowanie metody porównawczej w tych warunkach nalezy zakwalifikować jako działanie bardzo ryzykowne. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że bardzo łatwo jest podwazyć prawidłowość zastosowania metody porównawczej, chociażby w obszarze spełniania kryteriów porównywalności opracowanych przez OECD a zaimplementowanych w ustawodawstwie podatkowym.

Istnieje jednak dość proste wyjście z tej sytuacji. Zamiast naciągać rzeczywistość i wykazywać "na siłę" że koń to niemal to samo co owca, należy skorzystać z innych podejść (np: dochodowe) i szczegółowych metod wyceny, dopuszczalnych z punktu widzenia przepisów prawa, oczywiście po uprzednim sprawdzeniu, że metody porównawczej nie da się wiarygodnie zastosować w danych warunkach informacyjnych.  

 

 

 

 

Pytania Internautów

Czy firmę powinien wyceniać biegły rewident?

Powiedziano mi że firmę musi wycenić biegły rewident. Czy to prawda?

zobacz więcej
Roszczenie z tytułu projektu znaku towarowego.

Zaprojektowałem znak firmowy z którego klient zrezygnował, ale po pewnym czasie bez mojej wiedzy i zgody zaczął ten projekt wykorzystywać co trwa...

zobacz więcej

Skontaktuj się z nami

tel: 510 088 837

Napisz wiadomość 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.