Potrzebuję wycenić znak towarowy dla potrzeb planowanej umowy licencyjnej zawieranej pomiędzy podmiotami powiązanymi, czy wycena musi być dokonana metodą porównawczą?

Ustawodawstwa wielu krajów, w tym polskie (rozp. Min. Finansów) a także regulacje prawne zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Sprawozdawczosci Finansowej, preferują stosowanie podejścia rynkowego w procesie wyceny wartości niematerialnych i prawnych dla potrzeb cen transferowych i potrzeb bilansowych. Metoda porównawcza jest zwykle preferowaną metodą szczegółową. 

Problem w tym, że nie istnieje aktywny rynek na którym byłyby zawierane transakcje tego rodzaju. Zastosowanie metody porównawczej w tych warunkach nalezy zakwalifikować jako działanie bardzo ryzykowne. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że bardzo łatwo jest podwazyć prawidłowość zastosowania metody porównawczej, chociażby w obszarze spełniania kryteriów porównywalności opracowanych przez OECD a zaimplementowanych w ustawodawstwie podatkowym.

Istnieje jednak dość proste wyjście z tej sytuacji. Zamiast naciągać rzeczywistość i wykazywać "na siłę" że koń to niemal to samo co owca, należy skorzystać z innych podejść (np: dochodowe) i szczegółowych metod wyceny, dopuszczalnych z punktu widzenia przepisów prawa, oczywiście po uprzednim sprawdzeniu, że metody porównawczej nie da się wiarygodnie zastosować w danych warunkach informacyjnych.  

 

 

 

 

Pytania Internautów

Czy metoda porównawcza w wycenie jest najlepsza?

Potrzebuję wycenić znak towarowy dla potrzeb planowanej umowy licencyjnej zawieranej pomiędzy podmiotami powiązanymi, czy wycena musi być dokonana...

zobacz więcej
Czy można wycenić markę firmy ponoszącej straty?

Jako likwidator mam obowiązek sprzedać wszystkie składniki majatkowe w tym wartosci niematerialne i prawne. Przez ostatnie trzy lata spółka...

zobacz więcej

Skontaktuj się z nami

tel: 510 088 837

Napisz wiadomość 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.